Autem do Kalábrie – 1. část

Téma pro první příspevěk na tomto blogu se bude týkat cestování,  konkrétně cestě do italského regionu Kalábrie. V létě roku 2013 jsme se rozhodli strávit dovolenou v Itálii, ale místo „zprofanovaného“ Jadranu nás oslovila nám dosud neznámá Kalábrie.

Ubytování jsme vybrali v katalogu místní CK – rozhodli jsme se pro apartmán ve městečku Parghelia (odkaz na anglickou wikipedii), které se nachází asi 5 km od centra této oblasti – města Tropea (odkaz na anglickou wikipedii).

Cesta z Vysočiny (konkrétně města Chotěboř) až do Kalábrie je dlouhá téměř 2000 km, proto jsme se rozhodli cestu tam i zpět rozdělit do dvou dnů. Dle diskuzí na internetu a na základě vlastních zkušeností jsme cestu tam naplánovali přes České Budějovice, Linz, Salzburg, Villach, Arnoldstein (jsme si dali 30 minutovou přestávku a natankovali na doporučení mimo dálnici – úspora cca 30 Eur na nádrži nafty). Dále jsme pokračovali na Udine,  Benátky, Padova, Ferrara, Brescia, Florencie až k městu Arezzo. U Arezza jsme se přespávali v Hotelu Vicus Major u městečka Viciomaggio (odkaz na ubytování na stránce booking.com). Ubytování v tomto travel hotelu můžeme maximálně doporučit,  hotel se nachází asi 1 km po sjezdu z dálnice, čisté pokoje, výborná snídaně a milý personál. Celá tato trasa nám trvala i se zastávkami cca 13 hodin a až na menší kolony mezi Bolognou a Florencií byl provoz bez problémů.

cesta do kalabrie 1. den

Celou mapu naleznete zde

Druhý den jsme se časně ráno opět vydali na cestu  (dotankování opět mimo dálnici). Pokračujeme dále na jih okolo Říma, přes Neapol až k Salernu. Několik desítek km za Salernem končí (v roce 2013 končil) zpoplatněný úsek italské dálnice a dále pokračujeme stále po dálnici již zadarmo. Zde musím dodat, že mezi Salernem a Kalábrií nebyla dálnice stále hotová, proto jsme se v tom úseku poměrně dost zdrželi (objížďky) a tam, kde dálnice byla nebyla příliš kvalitní (především horské oblasti). Nicméně kolem 17. hodiny se před námi objevuje úžasný a tolik očekávaný výhled na moře. Po cca 11 hodinách v autě se dostáváme na ubytování a užíváme si prvních mořských radovánek.

cesta do kalabrie 2. den

Celou mapu naleznete zde

Další zajímavosti z našeho pobytu v Kalábrii a cestu zpět plánuji sepsat v některém z příštích článků.

Pokud máte otázky, dotazy, nejasnosti – ptejte se. Vzhledem k tomu, že jde o první článek, budu velmi rád za každý konstruktivní komentář.

Pokud se vám článek líbil, sdílejte 🙂

[l2g facebook=“true“ twitter=“true“ gplus=“true„][/l2g]

 

8 thoughts on “Autem do Kalábrie – 1. část

 1. Martina says:

  Dobrý den, letos se chystáme aute do Kalabrie, a četla jsem i takové věci jako, že tam není bezpečno. Zaznamenali jste tam a nebo cestou něco nebezpečného, prý tam mají být nějaké gengy.

  Děkuji za info, Šindelářová

 2. Dobrý den, paní Šindelářová,
  v průběhu naší cesty jsme neměli žádný problém. Nicméně nyní jsou to již 3 roky, kdy jsme v Kalábrii byli. Osobně si myslím, že by neměl nastat žádný problém. Navíc policie je v Itálii poměrně „aktivní“, ničeho bych se nebál. Jih Itálie, kde jsme byli my, byl klidný a opuštěný (až na větší města) a nám to tak naproto vyhovovalo.

  Hezký den 🙂

 3. Jitka Štěchová says:

  Dobrý den,

  chceme s manželem jet autem do Kalábrie (v červnu) a moc se nám líbí vaše popisování cesty. Právě ležíme u mapy a orientujeme se podle vašeho popisu, ale máme problém. Píšete cestu přes :Dále jsme pokračovali na Udine, Benátky, Padova, Ferrara, Brescia, Florencie až k městu Arezzo. U Arezza jsme se přespávali v Hotelu Vicus Major u městečka Viciomaggio (odkaz na ubytování na stránce booking.com). Ubytování v tomto travel hotelu můžeme maximálně – to jsem zkopírovla váš popis. Ale Florencie je omyl, nebo ne? Vždyť neleží na trase?
  Pak mám ještě dotaz: měli jste to ubytování v travel hotelu zamluvené? A pokud ano, tak jak se platilo – předem, nebo až na místě? A pokud předem, tak co jste měli v ruce jako doklad o zaplacení – nějaký poukaz?
  A ještě jeden dotaz: jsme generace, co neumí jazyky. Budeme mít velký problém, jsou ochotni porozumět a domluvit se rukama nohama? Nebo to máme předem vzdát?
  A vlastně ještě něco – jezdíme jenom pod stan, tedy se chci zeptat, jaké jsou tam kempy? Máte nějakou zkušenost?

  Tak nevím jestli jsem napsala všechno co jsem chtěla. Těším se, jestli nám odepíšete, že zase zalehneme k mapě a budeme plánovat a těšit se.

  Děkuji vám za čas a předem i za odpověď.

  Jitka a Zdeněk Štěchovi
  Borovany (u Č.B.)

  • Zdravím vás paní Štěchová,
   celou mapu cesty naleznete zde: https://goo.gl/T9sMEG (1. část) a https://goo.gl/Dg9Fj (2. část). Již si to přesně nepamatuji, podle mapy se ale Florencie objížděla. Reálně do města ale vůbec nezajíždíte, pokud nechcete 🙂 Ubytování po cestě jsme řešili přes Booking.com, konkrétně zde: https://goo.gl/cjOAUJ. Díval jsem se, ale hotel, ve kterém jsme spali po cestě tam už bohužel v nabídce není 🙁 Doporučuji se podívat na booking.com v okolí obce Viciomaggio (případně Arezzo) – https://goo.gl/49wI5B. Bylo to tak ve 2/3 cesty, druhý den nás tedy čekalo méně kilometrů a stihli jsme i koupání v moři. Co se týče platby, většinou záleží na hotelu, jaké má podmínky. U zahraničních hotelů se většinou platí na místě hotově / kartou, ale na booking.com zadáte údaje k platební kartě dopředu. Dále je storno do určitého data zdarma, poté třeba 50 % ceny a od určitého data, pokud se nedostavíte, Vám strhnou 100 %. Zadané údaje k platební kartě je jejich garance, že se dostavíte a ubytování tak nepropadně. Jako potvrzení v hotelu stačí ukázat např. vytisknutou objednávku (email) z portálu booking.com.

   Co se týče kempů, tak to mohu jenom doporučit. My bydleli sice v apartmánu ve vesničce Parghelia (v blízkosti větší město Tropea), ale v areálu byl i pěkný kemp přímo na pláži. Dále jsme viděli v okolí kempy na krásných plážích, sami bychom tam jeli – takže ano, doporučuji! Pouze je zřejmě jistota si vše zamluvit dopředu (červenec, především srpen, kdy mají dovolenou i italové).

   Pokud byste chtěli jet cestou zpět jinou trasou (alespoň částečně), doporučuji to vzít po jadranském pobřeží, časově to vycházelo velmi podobně a po cestě jsme ještě noc trávili v Pescaře, viz http://blog.vaclavmalek.cz/2013/09/11/cesta-autem-do-z-kalabrie-2-cast/.

   Poslední dotaz, podle mého názoru jsou v tom regionu lidé milí a s domluvou rukama nohama není problém. Možná bych doporučil pro jistotu přibrat cestovní italsko český slovníček, ale to je na Vás 🙂

   Pokud pominu delší cestu, je Kalabrie opravdu úžasná! Pokud máte jakékoliv další otázky, můžete buť zde nebo klidně na e-mail info[zavinac]vaclavmalek.cz. V každém případě přeji příjemný pobyt a hezkou dovolenou!

   • Jitka Štěchová says:

    Dobrý večer,

    moc vám děkuji za tak rychlou odpověď, krásně jste nám všechno popsal. Hned jak bude chvilka času, opět prožijeme večer nad mapou (už se těším). Už nemám takový strach – hlavně to dorozumívání mě děsí. Pokud nás ještě něco napadne, dovolím si vám znovu napsat, ale rozhodně vám napíšu až se vrátíme (jestli se tedy vrátíme). Jedeme prvních 14 dnů v červnu, takže snad by měl být klid, to ještě není ta hlavní sezózna.
    Tak vám ještě jednou děkuji a mějte se hezky.

    Zdravím.

    • Dobrý večer,
     rádo se stalo. Podle mě ideální termín dovolené s ohledem na počet turistů. Budu se těšit na Vaše zážitky. Tomu rozumím, ale věřím, že vše dobře dopadne. Určitě se ozvěte!

     Přeji příjemnou dovolenou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..