Nefunkční nabídka start Windows 10

V tomto týdnu jsem se poprvé setkal s případem nefunkční nabídky Start po update Windows 10. Mimo nefunkční nabídky Start docházelo k dalším problémům, prakticky nic nefungovalo jak by mělo 🙂 Více napíšu níže.

Co se tedy stalo? Na počítač s Windows 10 (předchozí přechod z Windows 8.1) se nainstalovala poslední aktualizace (Windows 10 1607 Build, tzv. Anniversary update). Po instalaci update přestala reagovat nabídka Start, přestal fungovat Edge, Store, nebylo možné otevřít pdf soubory a celý systém přestal reagovat. Nepomohl ani Windows Update Troubleshooter, který sice identifikoval chybu, ale nedokázal ji opravit. Chyba se projevovala nefunkčními službami pro Cortanu a Edge. Nepomohl ani několikanásobný restart, obnovení systému z bodu obnovy (nebyl k dispozici bod obnovy z doby před instalací update).

Google našel podobné případy, ale žádné řešení nebylo funkční. Rozhodl jsem se odinstalovat nativní aplikaci Dropboxu a také AVAST, který byl zmíněn ve fórech jako častá příčina problémů. Restart PC a stále beze změny. Poslední možností tak bylo odebrání instalované aktualizace (buildu). Tuto možnost najdete v NastaveníAktualizace a zabezpečeníObnova – Návrat k předchozímu buildu.

Toto řešení v našem případě fungovalo. Po odebrání buildu proběhl restart a vypadalo to, že vše funguje. Po otestování jsme nechali proběhnout znovu update (systém nabídl aktualizace, již bez AVASTU) a vše již proběhlo bez problémů. Pouze po prvním restartu počítače po odebrání buildu nefungovala klávesnice, ale toto lze obejít využitím grafické klávesnice (myš fungovala, ovladače nebylo možné nainstalovat). Po instalaci aktualizací a restartu již vše fungovalo bez problémů.

Těžko říci, zda-li byl problém způsoben chybou v průběhu aktualizace a ta následně proběhla chybně (nicméně všechny aktualizaci byly instalovány úspěšně) nebo byl problém v AVASTU.

Pokud se vám nedaří problém odstranit, můžete nám napsat. Nebo se za námi stavit osobně v Brně / Praze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..