Průzkumník přestal pracovat

Dnes jsem se setkal s problémem, kdy při kopírování jakéhokoliv souboru dojde k přerušení operace s hláškou Průzkumník Windows přestal pracovat s odkazem na soubor explorer.exe. Tento problém může nastat u všech počítačů bez ohledu na verzi Windows, které se běžně používají (typicky Windows XP, 7, 8 a 10). Podíváme se, jak najít příčinu problému a jak problém efektivně opravit.

 Problémů, které se projevují výše uvedeným způsobem, může být více. Může jít o poškozený soubor operačního systému, počítačový vir nebo malware, neaktuální ovladače grafické karty a další. Kompletní popis možných příčin naleznete mj také na stránkách Microsoftu. Postupně si projdeme jednotlivá řešení.

Obecné řešení problému

Obecným řešením problému mám na mysli jeho přesnou identifikaci. Tedy zjistíme, co pád programu způsobilo a podle těchto informací podnikneme následné akce (většinou odinstalování programu, který pád způsobil). K informaci, které aplikace pád způsobily, se dostaneme v tzv logu. Obsah logu naleznete následně, pravým tlačítkem klikneme na Tento počítačSpravovat. Dále vybereme Prohlížeč událostíUdálosti WindowsAplikace. Nyní je potřeba v seznamu událostí najít červený (případně žlutý) vykřičník, který značí chybu. Je potřeba zkontrolovat čas události, abychom si ověřili, že jde o námi hledaný problém. Pokud si nejste jisti, můžete chybu vyvolat (zkopírováním nebo čímkoliv, co způsobí nefunkční průzkumník windows) a vykřičník se objeví nahoře mezi posledními událostmi. Chyba v detailu může vypadat podobně jako na obrázku níže. Červeně označený je program, který chybu způsobil. Zjistil jsem, že jde o uživatelem nepoužívaný program instalovaný výrobcem počítače (Acer). Po odinstalování programu a restartu počítače se při kopírování již žádný problém neobjevil. Je pravděpodobné, že ve vašem případě půjde o jiný program. Je na vašem zvážení, zda-li program odinstalujete! Pokud si nejste jisti, kontaktujte mě.

log chyba

V případě, že obecné řešení k odstranění problému nevedlo, můžete vyzkoušet jedno z následujících řešení.

Oprava poškozených souborů

Kontrola a automatická oprava poškozených souborů pomocí nástroje sfc. Spusťte příkazový řádek jako administratár (pravé tlačítko myši – Spustit jako správce) a zadejte příkaz sfc /SCANNOW. Nechte proběhnout, restartujte PC a vyzkoušejte, zda-li se problém podařilo odstranit. Pokud ne, můžete vyzkoušet některý z dalších postupů.

Odstranění škodlivého software

Může se stát, že za problémy stojí nevyžádný software ve vašem počítači označovaný jako Malware. Kontrolu můžete provést pomocí pomocí vlastního antivirového programu nebo třeba malwarebytes.com.

Neaktuální ovladače grafické karty

Některé zdroje zmiňují, že problémy způsobují neaktální ovladače grafické karty. Aktuální verzi můžete stáhnout ze stránek výrobce vaší grafické karty nebo nechat vyhledat ovladače automaticky systémem Windows. Opět pravým tlačítkem na Tento počítač VlastnostiSpráva zařízení. Ze seznamu vyberete Grafické adaptéry. Poté pravým tlačítkem myši na vaši grafickou kartu a vyberete Aktualizovat software ovladače. Systém Windows se nyní pokusí najít a nainstalovat nejnovější verzi ovladače.

Máte s řešením problému zkušenosti? Jak jste daný problém vyřešili vy? Napište mi do komentářů! Díky 🙂

P.S. Upozornění, neručím za žádné škody způsobené informacemi z tohoto článku! Pokud se oprava problému nedaří nebo pokud si na ni netroufáte, kontaktujte mě! Rád vám pomohu. Pomoci vám umíme v Brně i Praze!

7 thoughts on “Průzkumník přestal pracovat

 1. Jindřiška says:

  Dobrý den,
  z ničehož nic mi najednou nejde vypalovat fotky na CD ani dát na flashku,což předtím běžně šlo bez problémů.Objeví se vždy hláška,že Průzkumník Windows přestal pracovat.Prosím Vás velmi o informaci-postup,jak postupovat.Děkuji předem.

 2. Petr says:

  Dobrý den,
  mám podobný problém , několik let bylo vše v pořádku a dnes si zapnu notebook a chci si zkopírovat fotky a nejde to hned vyskočí že program průzkumník Windows přestal pracovat – za chvíli se ukáže že probíhá restartování aplikace průzkumník Windows a pak zhruba tak na 2 sekundy zmizí ikony z plochy a pak ikony vrátí.. když zkusím znova z něco kopírovat tak to je pořád ty problémy dokola … :_( jen to kopírování mi nejde, ostatní třeba pouštění hudby, filmu , her mi jde 🙂 Jen prostě problém s kopírováním … Tak jestli mi něco poradíte?
  Děkuji za info, nevím co mám s tím dělat …

  • Dobrý den,
   dle návodu výše se situaci nepodařilo vyřešit? Může jít i o závažnější problém, ale ve většině případů by mělo být možné problém vyřešit. Případně mi napište na info[at]vaclavmalek.cz, pokusím se Vám pomoci.

 3. Jiří says:

  Dobrý den, pane Málku,

  při hledání řešení svého problému s průzkumníkem Windows jsem narazil na Váš blog a tak Vám píšu, pokud by Vás napadlo nějaké řešení (zatím jsem nezkoušel vrácení Windows do předchozího bodu obnovy před aktualizací, to si prozatím nechávám jako poslední krok pokud všechno ostatní selže).

  Dne 15.3 jsem provedl aktualizaci Windows 10 na verzi 1809 amd64 2019-03.
  Hned po jejím dokončení jsem ještě nechal aktualizovat několik dalších s ní souvisejících aktualizací jako aktualizace NET Framework a Adobe Flash playeru. Všechny aktualizace byly úspěšně dokončeny.

  Hned jak jsem začal používat PC jsem si všimnul problému s průzkumníkem Windows, který se pravidelně po několika minutách používání „sekne“ a je nutné ho natvrdo ukončit nebo restartovat přes správce souborů. Toto se pravidelně opakuje a práce se soubory je tak velmi problematická, resp. průzkumník se vždy po chvíli pravidelně sekne.

  Provedl jsem pokusy o opravu, které jste zmiňoval na blogu.
  Oprava poškozených souborů přes sfc /SCANNOW mi žádné problémy neukázala.
  Ovladače grafické karty mám aktuální (resp. od 3/2018 výrobce žádný update na můj model už nevydal).
  Kontrola v ESET smart Security zádné problémy nebo viry neodhalila.

  Problém jsem několikrát dohledal v prohlížeči událostí (podle postupu na blogu), nicméně nebyl zde žádný žlutý ani červený vykřičník.
  Podle časů pádů průzkumníka jsem si jednoznačně identifikoval problematickou událost, a kopíruji zde chybovou hlášku.

  Název protokolu:Application
  Zdroj: Application Hang
  Datum: 21. 3. 2019 14:14:35
  ID události: 1002
  Kategorie úlohy:(101)
  Úroveň: Chyba
  Klíčová slova: Klasické nastavení
  Uživatel: Není k dispozici
  Počítač: VanPersie31
  Popis:
  Program explorer.exe verze 10.0.17763.348 přestal spolupracovat s Windows a byl ukončen. Pokud chcete zjistit, jestli je k dispozici více informací o tomto problému, vyhledejte historii problému na ovládacím panelu Zabezpečení a údržba.
  ID procesu: 2da4
  Čas spuštění: 01d4dfe5de502b22
  Čas ukončení: 84
  Cesta k aplikaci: C:\Windows\explorer.exe
  ID hlášení: f61d2bdc-54df-435b-840c-8fbda84b68b2
  Úplný název balíčku s chybou:
  ID aplikace relativní podle balíčku s chybou:
  Typ zablokování: Unknown

  Kód XML události:

  1002
  2
  101
  0x80000000000000

  2640
  Application
  VanPersie31

  explorer.exe
  10.0.17763.348
  2da4
  01d4dfe5de502b22
  84
  C:\Windows\explorer.exe
  f61d2bdc-54df-435b-840c-8fbda84b68b2

  Unknown
  55006E006B006E006F0077006E0000000000

  Nenapadá Vás nějaké řešení, co by mohlo pomoci ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..