Průzkumník přestal pracovat

Dnes jsem se setkal s problémem, kdy při kopírování jakéhokoliv souboru dojde k přerušení operace s hláškou Průzkumník Windows přestal pracovat s odkazem na soubor explorer.exe. Tento problém může nastat u všech počítačů bez ohledu na verzi Windows, které se běžně používají (typicky Windows XP, 7, 8 a 10). Podíváme se, jak najít příčinu problému a jak problém efektivně opravit.

 Problémů, které se projevují výše uvedeným způsobem, může být více. Může jít o poškozený soubor operačního systému, počítačový vir nebo malware, neaktuální ovladače grafické karty a další. Kompletní popis možných příčin naleznete mj také na stránkách Microsoftu. Postupně si projdeme jednotlivá řešení.

Obecné řešení problému

Obecným řešením problému mám na mysli jeho přesnou identifikaci. Tedy zjistíme, co pád programu způsobilo a podle těchto informací podnikneme následné akce (většinou odinstalování programu, který pád způsobil). K informaci, které aplikace pád způsobily, se dostaneme v tzv logu. Obsah logu naleznete následně, pravým tlačítkem klikneme na Tento počítačSpravovat. Dále vybereme Prohlížeč událostíUdálosti WindowsAplikace. Nyní je potřeba v seznamu událostí najít červený (případně žlutý) vykřičník, který značí chybu. Je potřeba zkontrolovat čas události, abychom si ověřili, že jde o námi hledaný problém. Pokud si nejste jisti, můžete chybu vyvolat (zkopírováním nebo čímkoliv, co způsobí nefunkční průzkumník windows) a vykřičník se objeví nahoře mezi posledními událostmi. Chyba v detailu může vypadat podobně jako na obrázku níže. Červeně označený je program, který chybu způsobil. Zjistil jsem, že jde o uživatelem nepoužívaný program instalovaný výrobcem počítače (Acer). Po odinstalování programu a restartu počítače se při kopírování již žádný problém neobjevil. Je pravděpodobné, že ve vašem případě půjde o jiný program. Je na vašem zvážení, zda-li program odinstalujete! Pokud si nejste jisti, kontaktujte mě.

log chyba

V případě, že obecné řešení k odstranění problému nevedlo, můžete vyzkoušet jedno z následujících řešení.

Oprava poškozených souborů

Kontrola a automatická oprava poškozených souborů pomocí nástroje sfc. Spusťte příkazový řádek jako administratár (pravé tlačítko myši – Spustit jako správce) a zadejte příkaz sfc /SCANNOW. Nechte proběhnout, restartujte PC a vyzkoušejte, zda-li se problém podařilo odstranit. Pokud ne, můžete vyzkoušet některý z dalších postupů.

Odstranění škodlivého software

Může se stát, že za problémy stojí nevyžádný software ve vašem počítači označovaný jako Malware. Kontrolu můžete provést pomocí pomocí vlastního antivirového programu nebo třeba malwarebytes.com.

Neaktuální ovladače grafické karty

Některé zdroje zmiňují, že problémy způsobují neaktální ovladače grafické karty. Aktuální verzi můžete stáhnout ze stránek výrobce vaší grafické karty nebo nechat vyhledat ovladače automaticky systémem Windows. Opět pravým tlačítkem na Tento počítač VlastnostiSpráva zařízení. Ze seznamu vyberete Grafické adaptéry. Poté pravým tlačítkem myši na vaši grafickou kartu a vyberete Aktualizovat software ovladače. Systém Windows se nyní pokusí najít a nainstalovat nejnovější verzi ovladače.

Máte s řešením problému zkušenosti? Jak jste daný problém vyřešili vy? Napište mi do komentářů! Díky 🙂

P.S. Upozornění, neručím za žádné škody způsobené informacemi z tohoto článku! Pokud se oprava problému nedaří nebo pokud si na ni netroufáte, kontaktujte mě! Rád vám pomohu. Pomoci vám umíme v Brně i Praze!

4 thoughts on “Průzkumník přestal pracovat

 1. Jindřiška says:

  Dobrý den,
  z ničehož nic mi najednou nejde vypalovat fotky na CD ani dát na flashku,což předtím běžně šlo bez problémů.Objeví se vždy hláška,že Průzkumník Windows přestal pracovat.Prosím Vás velmi o informaci-postup,jak postupovat.Děkuji předem.

 2. Petr says:

  Dobrý den,
  mám podobný problém , několik let bylo vše v pořádku a dnes si zapnu notebook a chci si zkopírovat fotky a nejde to hned vyskočí že program průzkumník Windows přestal pracovat – za chvíli se ukáže že probíhá restartování aplikace průzkumník Windows a pak zhruba tak na 2 sekundy zmizí ikony z plochy a pak ikony vrátí.. když zkusím znova z něco kopírovat tak to je pořád ty problémy dokola … :_( jen to kopírování mi nejde, ostatní třeba pouštění hudby, filmu , her mi jde 🙂 Jen prostě problém s kopírováním … Tak jestli mi něco poradíte?
  Děkuji za info, nevím co mám s tím dělat …

  • Dobrý den,
   dle návodu výše se situaci nepodařilo vyřešit? Může jít i o závažnější problém, ale ve většině případů by mělo být možné problém vyřešit. Případně mi napište na info[at]vaclavmalek.cz, pokusím se Vám pomoci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.