Nelze spustit Windows: The disk contains an unclean file system

Dnešní článek popisuje řešení problému, kdy není možné spustit systém Windows. Konkrétně se na monitoru počítače nebo notebooku objeví níže popsaná chybová hláška.

An error occurred while accessing ‘Windows’, the system responded: The requested operation has failed: Error mounting /dev/sda2 at /run/media/naval/CA354BAJB495E2: Command-line `mount -t “ntfs” -o “uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000” “/dev/sda2” “/run/media/naval/CA354BAJB495E2”’ exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount ‘/dev/sda2’: Operation not permitted
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the ‘ro’ mount option

S největší pravděpodobností došlo k problému při vypnutí nebo zapnutí počítače (případně při přechodu počítače do režimu spánku nebo jeho obnově právě z toho režimu). Řešení, pokud nedošlo k poškození pevného disku je poměrně jednoduché. Stačí disk, na kterém se nachází operační systém Windows otestovat nástrojem chkdsk. Může vám pomoci článek Jak spustit chkdsk, když nemůžete nabootovat do Windows. Pokud chkdsk nenajde žádnou vážnou chybu, můžete restartovat počítač a Windows by již měli normálně nabootovat.

Aby se situace neopakovala je nutné ve Windows zakázat rychlé spouštění systému. Pokusím se o tom napsat něco v některém z příštích článků.

V případě, že se problém nepodařilo odstranit, mi můžete napsat do komentářů nebo na e-mail.

Při problémech s počítačem vám můžeme pomoci v PrazeBrně a Zlíně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..