Trajekt Tallin – Helsinky

V září roku 2014 během mého pobytu v Estonsku jsme s kamarády připravili výlet do Helsinek a do Finska, kde jsme strávili 4 dny. Sepsal jsem několik věcí, které jsme před naší cestou museli vyřešit.

  1. Jak se tam dostaneme? Měli jsme auto, takže jsme se rozhodli vzít auto a navštívit některá místa v blízkosti Helsinek. A byl to dobrý nápad 🙂 Chtěli jsme se rozhlédnou také po Finsku a nebýt jenom v Helsinkách, proto cesta autem bylo to nejlepší co jsme mohli udělat. Druhý varianta byla pronajmout si auto v Helsinkách.
  2. Který trajekt je nejlepší volbou mezi Tallinnem a Helsinkami? To byla další otázkta, kterou jsme museli vyřešit. Naštěstí trajektových linek  mezi oběma městy není tolik. Měli jsme na výběr mezi Tallink Silja, Viking Line, Eckerö (a několik dalších, např. Linda Line, ale ta nebyla pro pro auta). Na základě časového harmonogramu (v pátek brzy ráno do Helsinek, v ponděli věčer zpět) a ceny (studentský rozpočet) jsme se rozhodli vybrat Viking Lines. Zpáteční jízdenka pro 5 osob a auto byla cca 220 eur. Jeli jsme ale na konci září, ceny v sezoně mohou být vyšší. Aktuální ceny: vikingline.com/en
  3. Jak se dostat na palubu? Pro mě jako řidiče to byla první zkušenost s nástupem na velký trajekt (na menší trajekt mezi Estonskem a ostrovem Saaremaa jsem se už nalodil). A nebylo to snadné. Ale byl to velký zážitek. Cesta do přístavu je dobře značená a Tallin ani Helsinky nejsou velká města. Není se čeho bát. V porovnání s nalaďování např. v Livornu při cestě na Sardinii to je opravdu snadné. Můžete použít např. služby Google Street View a před cestou si najít přímo terminál, ze kterého trajekty vyplouvají.

Nyní pár faktů. Nejsem si jistý vzdálenosti mezi Tallinnem a Helsinkami, ale jedna cesta byla o něco delší než dvě hodiny. A pevnost Suomenlina před Helsinkami je z trajektu úžasná!  Během 4 dnů jsme z Helsinek navštívili:

Ve všech případech šlo o místa, která jsou maximálně hodinu cesty autem od Helsinek. Na jednodenní výlet ideální.

V Helsinkách jsme našli celý byt na AirBnb (muj promo odkaz). Zůstali jsme tedy zde a můžeme to zcela doporučit. Níže naleznete mapy s umístěním check-in trajektů Viking Line.

Viking Line check-in pro auta v Tallinu

Viking Line check-in pro auta v Helsinkách

Ostatní užitečné odkazydirectferries.comvikingline.com, tallink.comeckeroline.fi

2 thoughts on “Trajekt Tallin – Helsinky

  1. radek says:

    příští léto chci projet Finsko až do Norska na Nordkapp.
    a řeším dilema,
    letět do Helsinek a půjčit si auto v půjčovně na letišti a nebo si půjčit campervan v Čr a jet to celé autem? co by jste poradili. Variantu půjčit van tam jsem zavrhl hned, ta cena 68 tis za 17 dní jsem dostal málem infarkt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..