Povinné zimní pneumatiky

Jako každý rok, zimní pneumatiky jsou povinné do konce března. Přesné znění, za jakých podmínek platí povinné zimní pneumatiky si můžete přečíst v tomto článku.

Povinnost obutí zimních pneumatik stanovuje zákon133/2011 Sb. a v něm obsažená novela silničního zákona o provozu na pozemních komunikacích v zimním období.

Tato novela stanovuje povinnost obutí zimních pneumatik v období od 1.listopadu do 31.března v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo lze během jízdy díky povětrnostním podmínkám předpokládat, že tato situace může nastat. 

V praxi to znamená, že můžete pokutu za neobutí zimních pneumatik v tomto období dostat téměř kdykoliv. Vše závisí na aktuální povětrnostní situaci a dobré vůli případné policejní hlídky.

Výjimkou mohou být dny, kdy se teplota dostane nad 15 °C, což ale v zimních měsících není moc obvyklé.

Pro automobily o maximální hmotnosti 3500 kg je povinná hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm. U automobilů převyšující tuto hmotnost je to 6 mm.

Článek vznikl ve spolupráci s brněnským e-shopem pneu-kvalitne.cz, který prodává letní a zimní pneumatiky a kompletní autopříslušenství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..