Lyžování Lienz

Letos se opět po roce chystáme na hory do Rakouska. Oblíbili jsme si střediska v okolí města Lienz.

V okolí města Lienz se nachází dostatek možností k lyžování, které jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro náročné lyžaře.

Lienz je okresní město s 12 tisíci obyvateli, které se nachází v rakouské spolkové zemi Tyrolsko. Z Prahy zvládnete cestu (České Budějovice – Linec – Salzburg – Lienz) i s přestávkami za 7 hodin, což je příjemné.

V okolí Lienz je dostatek možností k lyžování. Bydlet můžete přímo v Lienz a do okolních středisek vyrazit autem nebo místním skibusem. Výhoda bydlení v Lienz je dostatek možností pro večerní zábavu jako jsou restaurace a bary, nebo třeba bazén. Nevýhodou je, že ke každé sjezdovce kromě Hochsteinu a Zettersfeldu budete muset kousek popojet. My jsme loni bydleli přímo v Lienz (Der Dolomitenhof – Tristach) a letos se chystáme do Sillianu.

Střediska

Jak jsem již psal, v dojezdové vzdálenosti z Lienz je několik pěkných středisek. Níže uvedená jsou ta, která jsem sám navštívil a která tak mohu hodnotit.

Ve všech střediscích se nacházejí kvalitní možnosti občerstvení! Proto v jednotlivých částech níže již restaurace nejsou zmíněny.

Zettersfeld

Dolní stanice lanovky se nachází přímo v Zettersfeldu. V porovnání s ostatními středisky menší útulné středisko, které nabízí modré, červené a krátkou černou sjezdovku. Nachází se tu snow park se ski crossovou dráhou a různými překážkami a několik možností občerstvení.

Na lyžích se nedá sjet k dolní stanici lanovky.

Středisko je vhodné pro začátečníky a z našeho pohledu také pro děti.

Hochstein

Druhé středisko, které se nachází přímo v Lienz. Ve středisku se jezdí závody světového poháru a můžete tak zde najít dlouhou červenou a černou sjezdovku a kratší modrou.

Středisko je vhodné pro náročnější a pokročilé lyžaře.

Sillian

Naše nejoblíbenější lyžařské středisko, ve kterém jsme kdy byli. Nachází se asi 30 kilometrů (cca 30 minut jízdy) od Lienz kousek od hranic s Itálií. Do střediska se dostanete dvěma způsoby. Hlavní kabinkovou lanovkou přímo v Sillianu nebo sedačkovou lanovkou ve vesničce Hochwalden. Zde se v každém případě vyhnete frontám, na druhou stranu si nejsem jistý, jestli si zde je možné zakoupit skipas.

Lyžování v Sillianu

Ve středisku se nacházejí převážně dlouhé červené sjezdovky a v dolní části také modré spojovací sjezdovky, které vedou k mezistanici lanovky.

Ve středisku se nechá na lyžích dojet až k parkovišti kabinkové lanovky. V odpoledních hodinách se ale na spodní části lanovky nachází těžký mokrý sníh. Na druhou stranu v horní části sníh držel celý den.

St. Jacob

Vysoko položené středisko, ve kterém se lyžuje až do poloviny dubna (2019). Středisko je od Lienz vzdálené 45 km (cca 40 minut jízdy) a nabízí lyžování ve vyšší nadmořské výšce, což zaručuje velmi dlouhou lyžařskou sezonu a velmi dobré podmínky.

Ve středisku se nachází dlouhá červená a kratší černá sjezdovka. Je tak vhodnější pro zdatnější lyžaře.

Opět i zde je možné na lyžích dojet i ke spodní stanici lanovky.

Kals – Matrei

Středisko, ve skutečnosti dvě střediska mezi kterými můžete pohodlně přejíždět, nás ohromilo svou velikostí.

Nástupní místa lanovek se nacházejí ve městečku Matrei a Kals am Großglockner.

Ve středisku se nachází dostatečné množství sjezdovek všech náročností. Na své si tak přijdou úplně všichni.

Středisko se nachází 35 km od Lienz.

Mölltaler Gletscher

Středisko Mölltaler Gletscher je výjimečné v tom, že se nachází na stejnojmenném ledovci. Do střediska vás vyveze lanová dráha.

Nachází se cca 50 km od Lienz v poměrně vysoké nadmořské výšce s velmi nejistým počasím. Vzhledem k poloze jsme si zde naplánovali lyžování poslední den již po cestě zpátky do ČR.

Podobně jako v Kals Matrei i zde si vybere opravdu každý. Dle našeho názoru je středisko vhodné pro pokročilé a zdatnější lyžaře.

Do všech středisek jsme se dostali s kvalitními zimními pneumatikami ContiWinterSport TS860 od pneu-kvalitne.cz.

Ceny skipasů v Tyrolsku

Ve všech střediscích je možné lyžovat na stejný multiday skipas Skihit (+ střediska Kartitsch, Obertilliach, Ankogel, se kterými nemáme zkušenost)! Podrobnosti k multiday skipasu naleznete na stránce lienzer-bergbahnen.at.

Nevýhodou multiday skipasu Skihit je možnost využít skipas pouze v po sobě následujících dnech.

Aktuální ceny denních skipasů jsou uvedeny na stránce lienzer-bergbahnen.at (anglicky).

Jaké je vaše oblíbené lyžařské středisko? 🙂 Máte otázku, doplnění, připomínku? Napište nám do komentářů nebo mailem.

Aktualizace 06. 01. 2020: Přidán článek o lyžování v okolí Brixenu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..