Před cestou do Ekvádoru

Seznam užitečných informací, které by se vám před cestou do Ekvádoru mohly hodit.

Elektrické zásuvky

V Ekvádoru se používají zásuvky typu A a zásuvky typu B. Obě zásuvky jsou prakticky totožné, pouze u typu B se nachází také třetí vývod pro uzemnění. V zásuvce typu A funguje pouze zásuvka typu A. V zásuvce typu B fungují oba typy zásuvek.

Obecně pokud budete mít cestovní adaptér pro cesty do USA, nebudete mít v Ekvádoru žádné problémy. Adaptér se případně nechá koupit na letišti nebo půjčit v hotelu.

Měna

V Ekvádoru se od roku 2000 platí americkými dolary (kdy dolar nahradil puvodní měnu sucre), což cestu do této země značně zjednodušuje. Doporučuji vzít si s sebou menší hotovost a zbytek vybrat v bankomatu na místě.

Taxi v Ekvádoru

V roce 2019 fungovala v Ekvádoru velmi dobře služba Uber. V tu dobu to byla asi nejjistější a nejlevnější forma dopravy. I když obecně v Ekvádoru je taxi velmi levné.

Pokud si berete taxi z ulice, doporučuji se domluvit na ceně dopředu. Nikdy jsem s tím neměl problém. Na druhou stranu jsem nikdy nedostal účtenku (mimo cesty na letiště) s tvrzením, že došel papír v tiskárně nebo taxametr zrovna nefunguje. Taxikáři jsou ale většinou přátelští a pokud umíte pár slov španělsky, rádi si povídají.

Úplně bezproblémová jsou taxi objednaná z hotelu. Stejně tak velmi dobře funguje oficiální taxi na letišti v Quitu.

Cestovní pojištění

Jakou před každou cestou, nezapomeňte na cestovní pojištění!

Drozd

Před jakoukoliv cestou do zahraničí využíváme registrace do systému DROZD a doporučujeme i vám.

Pokud jste o DROZDu nikdy neslyšeli, tak jeho smysl a funkce je výstižně popsána na stránkách MZV:

Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD) umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům, kteří poskytnou na dobrovolném základě informace o svém plánovaném pobytu v zahraničí.

https://drozd.mzv.cz/

Aklimatizace v Quitu

Quito a další turistické oblasti se nacházejí ve vysoké nadmořské výšce (Quito 2800 m nad mořem). V případě, že využijete Teleférico dostanete se do nadmořské výšky 4000 m nad mořem.

V takovém prostředí je doporučeno nechat si čas na aklimatizaci. Vyhnete se tak únavě, závratím a bolestem hlavy. V lékárně je možné koupit tabletky, které pomůžou s aklimatizací.

Bezpečnost v Ekvádoru

Aktuální bezpečnostní situaci v zemi doporučuji vždy ověřit na webu Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Z webu mzv.cz (leden 2020):

V poslední době se zhoršila bezpečnostní situace v zemi, zejména kriminalita ve větších městech a také v pohraničních oblastech s Kolumbií. Hlavními bezpečnostními zásadami jsou necestovat v noci, po setmění vycházet jen s minimální hotovostí, zavazadla ponechávat na bezpečném místě a dát přednost jednoduchému a neokázalému oblečení. Vozidla taxi mají taxametry, nicméně se nedoporučuje jejich zastavování na ulici, ale použití hotelového taxi. V Quitu jsou oblastmi s vyšší kriminalitou historické centrum města, zóna „La Mariscal“, parky Carolina a Egido a vyhlídka Panecillo (platí zejména v podvečer a v noci).

Pro Guayaquil obecně platí, že je zde větší kriminalita než v Quitu, neboť se jedná o přístavní město. Z tohoto pohledu jsou nejhorší následující oblasti: nábřeží, ulice 9. října a vyhlídka Santa Ana. V poslední době se zvýšil počet tzv. expresních únosů, které postihly také turisty.

Mzv.cz

Obecně platí pravidlo, že se nekonzumuje voda z vodovodního kohoutku, pouze voda balená – tzn. v lahvích nebo sklenicích. Zelenina a ovoce se doporučují před konzumací dobře propláchnout vodou, popř. dezinfikovat.
Časový rozdíl mezi Ekvádorem a ČR je v letním období mínus 7 hodin, v zimním období mínus 6 hodin.

Telefonní předvolba země je 00593.

Zdroj: mzv.cz, vlastní zkušenosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..