V roce 2018 a 2019 jsem měl možnost pracovně navštívit ekvádorské hlavní město Quito. Během této doby se rapidně změnila bezpečnostní situace v zemi. V dnešním článku chci sepsat především vlastní zkušenosti a zkušeností lidí, se kterými jsme toto téma často probíral.
Aktuální bezpečnostní situaci v zemi doporučuji vždy ověřit na webu Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Něco málo k bezpečnosti v zemi jsem sepsal také do článku na co se připravit před cestou do Ekvádoru.
Z webu mzv.cz (leden 2020):
V poslední době se zhoršila bezpečnostní situace v zemi, zejména kriminalita ve větších městech a také v pohraničních oblastech s Kolumbií. Hlavními bezpečnostními zásadami jsou necestovat v noci, po setmění vycházet jen s minimální hotovostí, zavazadla ponechávat na bezpečném místě a dát přednost jednoduchému a neokázalému oblečení. Vozidla taxi mají taxametry, nicméně se nedoporučuje jejich zastavování na ulici, ale použití hotelového taxi. V Quitu jsou oblastmi s vyšší kriminalitou historické centrum města, zóna „La Mariscal“, parky Carolina a Egido a vyhlídka Panecillo (platí zejména v podvečer a v noci).
Pro Guayaquil obecně platí, že je zde větší kriminalita než v Quitu, neboť se jedná o přístavní město. Z tohoto pohledu jsou nejhorší následující oblasti: nábřeží, ulice 9. října a vyhlídka Santa Ana. V poslední době se zvýšil počet tzv. expresních únosů, které postihly také turisty.
Mzv.cz
Obecně platí pravidlo, že se nekonzumuje voda z vodovodního kohoutku, pouze voda balená – tzn. v lahvích nebo sklenicích. Zelenina a ovoce se doporučují před konzumací dobře propláchnout vodou, popř. dezinfikovat.
Časový rozdíl mezi Ekvádorem a ČR je v letním období mínus 7 hodin, v zimním období mínus 6 hodin.
Telefonní předvolba země je 00593.
Zdroj: mzv.cz, vlastní zkušenosti