Laguna Quilotoa

Laguna Quilotoa byla po vulkánu Cotopaxi druhým místem, na které jsem se při mé cestě do Ekvádoru chtěl podívat.

Výlet k laguně se mi bohužel nepodařil, i tak jsem ale připravil krátký článek rozebírající možnosti jak se z Quita k laguně dostat.

Laguna Quilotoa
Zdroj: Ed Everett

Laguna se nachází asi 180 km jižně od Quita. Nejbližším městem je Latacunga, vzdálená asi 35 km.

U laguny je možné provozovat několik aktivit jako je hiking do nebo okolo celého kráteru (několik hodin), jízda na lamě nebo třeba zapůjčení kanoe. Záleží na vašich preferencích.

Při cestě z Quita máte na výběr z několik způsobů, jak se k laguně dostat. Každá z možností se liší cenou, časem stráveným na cestě, pohodlím a také bezpečností.

TIP: Když už plánujete výlet k laguně Quilotoa, zastavte se na vyhlídce Mirador del Toachi.

Cesta vlastním autem

Nejpohodlnější a nejrychlejší možnost. Pokud si půjčíte auto v Quito, budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz a velkou obezřetnost. Quito se vyznačuje velmi silnou dopravou a častými zácpami. Směrem na jih se dá očekávat menší provoz než v Quitu.

Nezapomeňte, že v Ekvádoru se za využití dálnic platí mýto u mýtných bran přímo na dálnici.

Z Quita stačí vyrazit na jih po hlavní ekvádorské dálnici (Panamericana) až do města Latacunga. U města Latacunga se vydáte na severozápad, viz mapka. Cesta v závislosti na dopravě cca 3 h.

Organizovaná cesta

Druhou možností je využít organizovaného výletu z Quita (z Guayaquilu si nejsem jistý). Je možné využít nabídky cestovní kancelář Nature Galapagos, V nabídce je jednodenní i dvoudenní varianta (náročnější hiking).

S touto společností jsem absolvoval cestu na Cotopaxi a na základě této zkušenosti ji mohu vřele doporučit. Jezdí se pohodlnými minibusy z centra Quita. Cenu naleznete na webu společnosti a konkrétní detaily cesty se dozvíte z e-mailu nebo z komunikace na WhatsApp.

Natura Galapagos nejsou jedinou cestovní agenturou v Quitu 🙂 V Quitu existuje více společností, které nabízejí denní výlety (včetně privátních) k laguně Quilotoa.

Stačí do Google zadat laguna quilotoa day tour from Quito nebo podobné klíčové slovo a uvidíte sami, kolik vám vyhledávač zobrazí výsledků.

Cesta soukromým vozem

Cesta privátním vozem z řidičem je také jednou z možností. Řidič vás vyzvednu v hotelu v Quitu a doveze vás k laguně a zpět. Výhodou je velká svoboda, můžete kdykoliv a kdekoliv zastavit a užít si krásné horské výhledy.

Cena začíná na 100 $ tato forma dopravy je vhodná pro menší skupinu osob.

Můžete zkusit třeba http://blacksheepinn.com/ .

Cesta autobusem

Poslední možností je cesta veřejnou dopravou, konkrétně autobusem. Může jít o skvělou možnost jak poznat běžný život v Ekvádoru. Dle mých zkušenostní jsou lidé mimo Quito velmi přátelští, ale nemluví prakticky vůbec anglicky.

Vzhledem k bezpečnostní situaci v zemi, kdy se Ekvádor potýká se zvýšenou kriminalitou (především ve velkých městech) uvádím tuto možnost jako poslední.

Z Quita k laguně nejezdí přímý autobus a je tak nutné přestoupit ve měste Latacunga. Přemýšlel jsem o jednodenní cestě autobusem, ale nakonec mi jako nejlepší varianta vyšel dvoudenní trip s přespáním přímo u laguny nebo v blízkých městech Zumbahua / Chugchillán (skvělé reference jsou na blacksheepinn.com). Případně ve městě Latacunga pokud se plánujete vrátit do Quita nebo pokračovat dále na jih do Baños.

Autobusy směřující na jih v Quitu začínají v Quito Terminal Quitumbe. Do terminálu se dostanete třeba Uberem nebo místním taxi.

Z Latacungy jezdí autobusy dle následujícího jízdního řádu:

Terminál, ze kterého autobusy v Latacunze odjíždějí naleznete zde. K laguně je nutné cestovat autobusem přes městečko Zumbahua! Celá trasa na mapy.cz.

Výhodou cesty autobusem je rozhodně cena. Celková cena by neměla být vyšší než 10 $ (cca do 7 $ Quito – Lacunga, cca 3 $ Latacunga – Quilotoa).

Dále je možné výlet ke laguně Quilotoa spojit do vícedenního výletu a pokračovat do oblíbeného městečka Baños de Aqua Santa. O cestě do Baños připravuji samostatný článek.

TIP: Pro vyhledávání autobusových spojení můžete využít portál rome2rio.com

TIP2: Kdekoliv Ekvádoru mimo hlavní města Quito a Guayaquil je velmi užitečné mít alespoň základy španělštiny. Lidé ocení snahu a je to jediný možný způsob komunikace

Máte k laguně Quilotoa otázky? Cestovali jste jiným způsobem? Napište mi nebo můžete zanechat vzkaz v komentářích pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..