ASUS RT-N19 jako AP

V předchozím článku o instalaci routeru ASUS RT-N19 jsem popisoval jak aktualizovat firmware tohoto routeru. V dnešním článku se podíváme na možnosti routeru ASUS v módu přístupové bodu (AP).

Router v tomto módu je možné připojit k zařízení (typicky k modemu nebo dalšímu routeru), které je již připojeno k internetu a vytvořit tak např. domácí bezdrátovou síť. Rozdíl oproti módu klasického bezdrátového routeru je v tom, že v tomto případě router není zapojený přímo k internetu (ale mezi internetem a router se nachází další zařízení, typicky modem nebo jiný router).

Jak router zapojit?

Zapojení routeru je poměrně jednoduché. Kabel z modemu / routeru se v tomto módu nezapojuje do WAN portu (jako v případě módu bezdrátového routeru), ale do některého z LAN portů (typicky označené žlutou barvou s nápisem LAN).

Jak router nastavit?

V prvním kroku je nutné v administraci routeru nastavit mód zařízení AP. To můžete udělat v menu SprávaRežim provozu.

Dále je nutné nastavit parametry Wifi sítě, kterou bude router v tomto módu vysílat. To můžete provést opět v administraci routeru na záložce Bezdrátové v části Pokročilé nastavení.

Důležité parametry jsou: Síťový název (SSID), Způsob přihlášení (WPA2!), Kódování WPA a Předsdílený WPA klíč (heslo k připojení k síti).

Ve třetím kroku je nutné* routeru nastavit statickou IP adresu mimo rozsah IP adres, které přiděluje zařízení připojené k internetu a dále vyplnit parametry připojení Maska podsítě a Výchozí brána.

* je možné využít také automatického přidělení IP adresy DHCP server, jako je popsáno na stránkách podpory asus.com

Pokud tedy v administraci zařízení připojeného k internetu (ne nastavovaného routeru Asus!) je nastaven rozsah přidělování IP adres 192.168.1.1 – 192.168.1.200, můžete jako IP adresu routeru nastavit statickou adresu např. 192.168.1.201.

Atribut Výchozí brána je IP adresa zařízení připojeného k internetu. Tuto hodnotu můžete zjistit od vašeho poskytovatele připojení nebo po připojení PC ke modemu a zadání příkazu ipconfig -all do příkazového řádku. Ve výpisu jde o hodnotu IP adresy nalezeného modemu.

Poznámka: V administraci je možné router nastavit také v sekci Rychlé nastavení internetu v rámci prvního spuštění routeru. Postup se v takovém případě může mírně lišit od výše uvedeného návodu.

Nastavení routeru ASUS se nedaří? S instalací wifi routerů vám pomůžeme v Praze i v Brně.

Zdroj: vlastní zkušenosti, asus.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..