Wifi router ASUS RT-N19

V dnešním článku se chci věnovat základnímu nastavení wifi routeru ASUS, konkrétně routeru ASUS RT-N19 v módu bezdrátového směrovače.

Po předchozích zkušenostech s routery TP-LINK jsem se rozhodl vyzkoušet značku ASUS, konkrétně model ASUS RT-N19. Router mě zaujal solidními parametry a zajímavou cenou cca 700 Kč (leden 2020). Velmi pozitivně na mě působilo již balení, celkové provedení a design routeru.

Mezi výhody routeru patří podpora VPN, WPS a možnost až 4 SSID současně. Jako další výhodu vidím poměrně intuitivní nastavení.

Nevýhodou mohou být pouze 2 LAN porty.

Základní nastavení routeru

Router ve výchozím nastavení pracuje jako bezdrátový směrovač a nastavení tohoto módu se článek věnuje. Router je možné také přepnout do módu přístupového bodu (AP) nebo opakovače signálu.

Nastavení se mírně liší dle vašeho poskytovatele internetu. Ve většině případů poskytovatelé používají dynamické přidělení IP adresy, proto v dalších krocích nastavení routeru vybíráte automatické přidělení IP adresy i DNS.

Po rozbalení a zapojení routeru do zásuvky je nutné zapojit ethernetový kabel do WAN (většinou modrý) portu. Do WAN portu zapojujete kabel vedoucí do internetu.V administraci následně nastavíme parametry připojení.

Do administrace se dostanete po připojení k routerem automaticky vytvořené wifi síti nebo po propojení notebooku a routeru pomocí síťového kabelu do některého z LAN portů (většinou žluté). Administrace je následně přístupná z internetové adresy router.asus.com nebo po zadání IP adresy routeru (pokud ji víte, pokud ne tip dole na stránce).

Defaultní uživatelské jméno a heslo tohoto routeru je admin. Doporučuji hned s prvním nastavení změnit oba údaje.

Po přihlášení do administrace routeru je nutné provést první nastavení. Aktuálně pracujeme v režimu bezdrátového směrovače.

V tomto kroku se nastavení může lišit dle vašeho poskytovatele internetu.

Nejrychlejší způsob jak router nastavit je využít možnosti Rychlé nastavení internetu v levé horní části administrace.

Ve druhém kroku zadáte údaje, které máte od vašeho poskytovatele internetu. V případě, že poskytovatel přiděluje IP adresy dynamicky pomocí DHCP serveru, stačí zaškrtnout Automatické získání adresy i DNS serveru. V dalším kroku už se router sám o vše postará.

V případě statické IP adresy a adresy DNS serveru je nutné oba údaje zadat ručně do administrace.

V dalším kroku můžete nastavit název sítě (SSID) a heslo. V případě, že jste zadali správné údaje od poskytovatele dojde k vytvoření Vaší nové wifi sítě.

S instalací wifi vám rádi pomůžeme v Praze nebo v Brně. Jaké jsou vaše zkušenosti s instalací routerů ASUS? Napište mi nebo zanechte komentář pod článkem.

Tip: Pro zjištění IP adresy (nejen) routeru použijte nástroj Discovery (odkaz ke stažení).

Zdroj: Vlastní zkušenosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..