Výlet do Hämeenlinny

Během našeho výletu do Helsinek a jihovýchodního Finska jsme navštívili také město Hämeenlinna.

Hämeenlinna je město v jižním finsku, které leží mezi městy Helsinky a Tampere. V roce 2019 město uvádělo cca 68 000 obyvatel.

Do Hämeenlinny jsme vyrazili na jednodenní výlet z Helsinek, kdy cesta autem zabere přibližně 1 hodinu. Dálnice jsou ve Finsku bez poplatků.

Jak se dostat do Hämeenlinny?

Mezi další možnosti, jak se dostat do Hämeenlinna patří autobus (1h 20m) a vlak (1h 20m). Informace k možnostem dopravy naleznete přímo na webu města (anglicky).

Co vidět v Hämeenlinně?

Centrum města je poměrně malé, proto se prakticky všude nechá dojít pěšky, případně na kole. Obě možnosti jsou ideální na prozkoumání toho, co toto město nabízí.

Většina parkovišť je placených, ale cena 1 euro za hodinu / 5 euro za den je poměrně přijatelná. Parkovat přímo v ulicích obecně ve Finsku nedoporučuji. My jsme zaparkovali na placeném parkovišti zde, kde zaparkovat můžete najít třeba na webu parkme.com.

Dominantou města je středověký hrad, který se nachází na břehu jezera Vanajavesi. Celé okolí hradu a jezera je protkané cestičkami pro pěší nebo cyklostezkami a je vhodné pro procházku nebo projížďku v okolí.

Hrad v Hämeenlinně
Hrad v Hämeenlinně
Hrad v Hämeenlinně
Hrad v Hämeenlinně

Odpočinout si můžete na některé z mnoha laviček blízko u jezera. My jsme od hradu obešli celé jezero a rozhodně tuto procházku můžeme doporučit.

Jak se nám líbilo v Hämeenlinně?

My jsme Hämeenlinnu navštívili v první polovině září a měli jsme velké štěstí na počasí. Díky slunečnému počasí s teplotami okolo 20 °C nás město opravdu okouzlilo a jeho návštěvu můžeme jenom doporučit.

Máte dotaz k návštěvě města? Navštívili jste místo, které stojí za zmínku? Kontaktujte mě nebo zanechte komentář pod článkem.

Informace: Článek je sepsán na základě návštěvy Finska a Helsinek během Erasmus pobytu v estonském Tartu v září 2014. Fakta jsou ověřována na oficiálních webových stránkách daných institucí a jsou platná pro rok 2020.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..