Co vidět v Helsinkách?

Během našeho výletu do Helsinek a jihovýchodního Finska jsme dva dny strávili přímo v hlavním finském městě. V článku naleznete největší zajímavosti, které Helsinky nabízejí.

I přesto, že jsou Helsinky především průmyslovým městem a námořním uzlem, je možné ve městě najít zajímavosti, které rozhodně stojí za návštěvu.

Centrum města je poměrně malé, proto je možné a velmi praktické se po městě pohybovat pěšky, případně na kole nebo městskou dopravou.

Během našeho výletu nás bylo pět, proto jsme si přes Airbnb rezervovali celý byt. Byt se nacházel zde a nebyl problém vyrazit pěšky do centra města. Auto jsme u bytu zaparkovali na jednom z neplacených parkovišť v okolí. Na parkování je nutné dát pozor, případně si zaplatit celodenní parkování. Osvědčila se nám webová stránka parkme.com, případně české mapy.cz mají velmi dobrá data.

Cena celodenního stání se pohybuje kolem 5 euro / den což při více lidech je poměrně snesitelná částka. Ve městě se nachází několik málo neplacených parkovišť, ale bývají poměrně plná.

Pevnost Suomenlina

O středověké pevnosti Suomenlinna, která je součástí UNESCO a o které se zmiňuje každý průvodce jsem napsal samostatný článek.

Centrum Helsinek

Centrum města se nachází v okolí hlavního helsinského přístavu (cestu trajektem z Tallinnu jsem popisoval v jiném článku), odkud se můžete dostat např. k pevnosti Suomenlinna.

Na náměstí Market square můžete narazit na nejznámější helsinské trhy. Otevírací doba trhů:

  • Pondělí – Pátek: 06.30 – 19.00
  • Sobota: 06.30 – 18.00
  • Neděle (pouze letní měsíce): 10:00 – 17.00

Informace o pořádání trhu si prosím vždy ověřte na webu města (anglicky).

Jádro centra města bylo vybudováno v empírovém a většina ostatních starších budov byla postaveno v neorenesančním a neoklasicistním slohu (Zdroj: Wikipedia).

Slavné kostely

Finsko je díky bouřlivému historickému vývoji a silnému vlivu Ruska velmi různorodé. Své zastoupení ve Finsku má většina církví. Nejvýznamnější kostely v Helsinkách rozhodně patří mezi dominanty města a stojí za návštěvu.

Pokud se vydáte z přístavu, trasa k níže uvedeným kostelům měří necelých 5 km. Procházka rozhodně stojí za to.

Evangelická katedrála v Helsinkách (Tuomiokirkko)

Evangelická katedrála v Helsinkách je hlavní dominantou finské metropole Helsinek. Nachází se na Senátním náměstí a je hlavním cílem turistů, kteří navštíví hlavní město země.

Katedrála se nachází v samotném centru města kousek od přístavu a pravoslavného Chrámu věčného spánku Panny Marie.

Otevírací doba:

  • Pondělí – Neděle: 09.00 – 18.00

V období květen – srpen otevřeno denně 9:00 – 24:00. Zavřeno během mší a ostatních událostí. Vždy doporučuji kontrolu na webu kostela (anglicky) nebo na webu města (anglicky).

Evangelická katedrála v Helsinkách (Tuomiokirkko)
Evangelická katedrála v Helsinkách (Tuomiokirkko, 2014)

Chrám věčného spánku Panny Marie (Uspenski Cathedral)

Je východní ortodoxní katedrála v Helsinkách. Nachází se v centru města poblíž hlavního helsinského přístavu ve čtvrti Katajanokka. Jde o hlavní katedrálu Finské pravoslavné církve v Helsinkách.

Otevírací doba:

  • Úterý – Pátek:  09.30 – 16.00
  • Sobota: 10.00 – 15.00
  • Neděle: 12.00 – 15.00

Opět doporučuji vždy zkontrolovat na webu katedrály (finsky nebo rusky) nebo webu města (anglicky).

Chrám věčného spánku Panny Marie (Uspenski Cathedral) – pohled od přístavu (2014)
Chrám věčného spánku Panny Marie (Uspenski Cathedral, 2014)

Kostel sv. Jana (St. John’s Church)

Jde o luteránský kostel navržený na konci 19. století švédským architektem Adolf Melanderem. Jde o největší kostel co do počtu sedadel. Dominantou kostela jsou 2 věže vysoké 76 metrů.

Kostel se nachází ve čtvrti Uusimaa. Kapacita kostela je 2 600 sedících a kostel se pyšní skvělou akustikou. Proto je často využívaný pro koncerty. Více informací naleznete na webu města.

Otevírací doba:

  • Pondělí – Pátek: 10.00 – 15.00
Kostel sv. Jana (St. John's Church)
Kostel sv. Jana (St. John’s Church, 2014)

Kostel na Temppeliaukio (Temppeliaukion kirkko)

Kostel na Temppeliaukio je neobvyklý, moderní kostel, vytesaný ve skále v helsinské čtvrti Töölö ve Finsku.

Vstupné je v roce 2020 stanoveno na 4 eura a je možné je koupit on-line dopředu na webu kostela. Kostel je pro veřejnost otevřen následovně:

  • Pondělí – sobota: 10:00 – 17:00
  • Neděle: 11:00 – 17:00

Aktuální informace včetně změn otevírací doby jsou k dispozici na oficiálním webu kostela (anglicky).

TIP: Dle naší zkušenosti v okolí kostela se nedá moc dobře parkovat a pokud plánujete krátkou zastávku, tak jako my, dejte si pozor. Policie toto často kontroluje, my jsme naštěstí pokutu nedostali, v okolí je to velmi časté.

Olympijský stadion

Pro čechy není ze sportovního hlediska slavnější olympijský stadion než ten v Helsinkách! Na tomto stadionu získal v roce 1952 Emil Zátopek tři zlaté olympijské medaile (5 km, 10 km a maraton – vice se dočtete na Wikipedii).

Věž olympijského stadionu v Helsinkách (2014)
Věž olympijského stadionu v Helsinkách (2014)

Za návštěvu rozhodně stojí Sportovní muzeum a věž tyčící se nad stadionem do výšky 72 metrů (vstup 5 euro). Věž poskytuje výhled na stadion a na celé Helsinky.

Pohled z věže olympijského stadionu v Helsinkách (2014)
Pohled z věže olympijského stadionu v Helsinkách (2014)
Pohled z věže olympijského stadionu v Helsinkách (2014)
Pohled z věže olympijského stadionu v Helsinkách (2014)
Pohled z věže olympijského stadionu v Helsinkách (2014)
Pohled z věže olympijského stadionu v Helsinkách (2014)

Stadion v roce 2020 prochází rekonstrukcí a otevření je plánováno na 7. 8. 2020. Více informací na webu města.

Máte jiná oblíbená místa v Helsinkách, která stojí za návštěvu? Narazili jste v článku na chybu? Napište mi nebo zanechte komentář pod článkem, vše obratem napravím.

Informace: Článek je sepsán na základě návštěvy Finska a Helsinek během Erasmus pobytu v estonském Tartu v září 2014. Fakta jsou ověřována na oficiálních webových stránkách daných institucí a jsou platná pro rok 2020.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..