Vylepšení notebooku Lenovo ThinkPad E530c

Dalším z řady starších notebooků, jejichž výkon jsem měl možnost vylepšit, je starší firemní notebook Lenovo ThinkPad E530c.

Po předchozí práci na ještě starších noteboocích HewlettPackard, konkrétně modely ProoBook 4520s a EliteBook 8440p, šlo tentokrát o zachovalý model firemního notebooku Lenovo ThinkPad E530c.

Lenovo ThinkPad E530c
Lenovo ThinkPad E530C (zdroj: czc.cz)

Specifikace notebooku

Původní HW specifikace notebooku:

  • Procesor: Intel® Core ™ i5-3210M s duálním jádrem (2.50GHz), 3MB vyrovnávací pamětí;
  • RAM: 4GB RAM (DDR3);
  • Pevný disk: 500GB HDD (5400 ot./min);
  • Mechanika: DVD±RW/RAM mechanika;
  • Display: 15.6″ HD (1366×768 bodů) matný displej;
  • Grafická karta: Intel HD Graphics;
  • Rozhraní: Wi-Fi, Bluetooth, 3x USB 3.0, 1x USB 2.0, kamera, numerická klávesnice;
  • Operační systém: Windows 7 PRO;

Návrh řešení

Po domluvě s majitelem notebooku jsme se pustili do výměny pevného disku za SSD disk. Dále navýšení kapacity RAM paměti ze 4 GB na 12 GB, kdy jsem do jednoho volného slotu osadil modul s kapacitou 8 GB. Poslední úpravou byla instalace Windows 10. Pro aktivaci jsem využil původní licenci Windows 7, pomocí které jsem byl schopný aktivovat nově nainstalované Windows 10.

Provedená práce

Nenesu žádnou odpovědnost za případné škody způsobené využítím informací v tomto článku. Rozebrání notebooku je na vaši vlastní odpovědnost.

Oproti notebooku ProoBook 4520s nebyla vyměna komponent složitá. Stačilo odpojit baterii, odšroubat 3 šroubky na zadní straně, otevřít zadní šachtu a vybrané komponenty vyměnit. Pro vylepšení tohoto notebooku nebylo nutné celý notebook rozebrat. V šachtě je příštupný i ventilátor, je možné notebook velmi jednoduše vyčištit od prachu.

Po výměně komponent jsem na nový SSD disk nainstalovat Windows 10, které jsem bezproblémů aktivoval pomocí licenčního klíče Windows 7, který byl umístěn na štítku na těle notebooku.

Výsledek

Výsledek je po instalaci všech aktualazací Windows a všech testech více než uspokojující. Notebook je svižný a plně použitelný. Notebook disponuje rychlým SSD diskem s kapacitou 500 GB 12 GB RAM paměti. Spolu s Windows 10 je tak notebook připraven na klasické domácí použítí nebo jednoduchou kancelářskou práci. Původní pevný disk jsme pomocí jednoduchého adaptéru přetvořili na externí pevný disk, je tak i nadále využitý.

Vybrané komponenty bylo možné zakoupit za cca 3500 Kč (březen 2021). Je na zvážení každého, zda-li se vyplatí investovat do zrychlení staršího notebooku nebo ne. V podobném rozpočtu se dá vylepšit prakticky jakýkoliv notebook.

Máte zájem o zrychlení vašeho notebooku Lenovo? Rádi vám s notebookem pomůžeme v Praze nebo v Brně.

Jaké jsou vaše zkušenosti s vylepšením starých notebooků? Vyplatí se investovat do starší techniky nebo po několika letech kupujete nový počítač? Napiště mi nebo můžete zanechat komentář pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..