Zrychlení počítače Acer Aspire Z3-615

V dnešním článku se bych se rád věnoval vylepšení počítače Acer Aspire Z3-615. Oproti předchozím článkům v tomto případě nejde o vylepšení notebooku ani stolního počítače, ale jedná se o tzv. all in one PC.

Tento typ počítače se liší především konstrukcí, kdy obsahuje jak všechny součástky a zároveň také monitor. Všechny komponenty jsou umístěny „v monitoru“.

Příklad all in one PC - All In One PC Acer Aspire C27-962 1/6
Příklad all in one PC – All In One PC Acer Aspire C27-962 1/6
(zdroj: alza.cz)

Počítač Acer Aspire Z3-615 zakoupený v roce 2015 s konfiguraci Intel Pentium Dual Core G3240T , 4 GB RAM paměti, klasický plotnový 3,5″ pevný disk s kapacitou 1GB a rychlostí 5400 rpm.

Tato konfigurace již přestávala stačit a tak jsme kromě přeinstalování Windows přidali 8 GB paměti a původní disk vyměnili za rychlou SSD variantu v podobě disku Samsung SSD 860 EVO 500GB SATAIII 2.5“.

Postup výměny komponent

V prvním kroku je potřeba vyjmout stojan, na kterém počítač stojí. Stačí odšroubovat 4 šroubky v místě, kde je stojan připevněný k počítači a držák odebrat. V dalším kroku následující 3 šroubky ze spodní strany displeje. Poté by měl jít kryt displeje opatrně posunout směrem nahoru a následně odebrat.

All in one PC Acer Aspire Z3-615
All in one PC Acer Aspire Z3-615

Nyní již máme přístup ke všem komponentám, které budeme měnit za nové. Pod krytem v levé spodní části se nachází pevný disk. Pro jeho vyjmutí stačí odpojit konektor (na obrázku je již odpojený), odšroubovat šroubky držící kryt a ten následně vyjmout. Původně byl v počítači 3,5″ disk, ale vnitřní kryt nabízí i pozici pro menší 2,5″ disky (na obrázku již zapojen 2,5 “ SSD disk). Není tak nutné kupovat adaptér pro upevnění 2,5″ disku ve 3,5″ pozici.

Na pravé straně se nachází základní deska spolu se sloty pro RAM paměť (2x). Opět stačí odšroubovat šroubky a opatrně nadzvednout kovový kryt umístěný nad základní deskou.

Základní deska all in one PC Acer Aspire Z3-615
Základní deska all in one PC Acer Aspire Z3-615

V levém horním rohu můžete nalézt DVD mechaniku. Přibližně uprostřed skříně se nacházejí ventilátory, které se starají o chlazení procesoru. To by vás mohlo zajímat, pokud chcete počítač vyčistit od prachu.

Při smontování počítače se všechny popsané úkony opakují v opačném případě. Přišroubování krytů jednotlivých částí počítače, přiložení krytu, připevnění zadního krytu a následně držáku celého počítače.

Výsledek

Po výměně komponent počítač disponuje celkem 12 GB RAM paměti a rychlým SSD diskem. Na prázdný disk jsem následně nainstaloval operační systém Windows 10 včetně všech aktualizací. První dojem je velmi pozitivní. Z pomalého počítače se tímto vylepšením stal poměrně výkonný stroj splňující všechny předpoklady pro pohodlnou práci. Cena použitých komponent byla v dubnu 2021 cca 3 000 Kč.

Zároveň jsme z původního disku udělali externí pomocí jednoduchého rámečku a využili jsme tak i tuto již nepotřebnou komponentu. Zde možná škoda, že v počítači není místo na dva pevné disky. Teoreticky by šlo disk zapojit místo DVD mechaniky, ale to v tomto aktuálním případě nebylo možné.

Máte zájem o vylepšení vašeho počítače? Rádi vám s notebookem pomůžeme v Praze nebo v Brně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..