Zrychlení notebooku Lenovo Ideapad Z400

Dalším z notebooků, ve kterých jsem měnil komponenty je notebook Lenovo Ideapad Z400 Touch.

Více než 8 let starý notebook si již zasloužil vylepšení. Vzhledem k celkovému zpomalení práce notebooku, které se projevovalo pomalým startem OS Windows, byla jednoznačným požadavkem instalace SSD disku. Jako SSD disk jsem zvolil ověřený SSD disk Samsung 860 Evo s kapacitou 500 GB.

Původní specifikace notebooku:

Procesor3rd generation Intel® Core™ i5-3230M
Původní operační systémWindows 8 64
Paměť6GB (DDR3)
Grafická kartaIntel® HD Graphics 4000
Rozměry13.58 x 9.6 x 1.14″
Váha2.399 Kg
Zdroj dat: lenovo.com

Spolu s instalací SSD disku byl rovnou přeinstalovaný operační systém z Windows 8 na Windows 10. Aktivace licence Windows 10 byla možná za využití původní digitální licence Windows 8.

Postup výměny pevného disku

Konstrukce notebooku je k výměně komponent poměrně přívětivá a to i přes to, že disk ani RAM paměť není přístupná ze samostatných „šachet“ na zadní straně notebooku. Je tedy nutné celý notebook rozebrat.

V prvním kroku je nutné na zadní straně notebooku odšroubovat celkem 5 šroubků. Tři se nacházejí ve spodní části a dva v prostřední části. Dále jsou dva šroubky schované pod gumovými kryty v levém a pravém horním rohu notebooku.

Lenovo Ideapad Z400
Umístění šroubků na zadní straně notebooku Lenovo Ideapad Z400 Touch

Ve druhém kroku je nutné vyjmout klávesnici. To jde poměrně snadno za využití otevíracích nástrojů (např. ifixit.com) nebo obyčejné platební karty. Stačí jemně objet celý obvod klávesnice a pomalu ji odklopit od těle notebooku.

Po nadzvenutí celé klávesnice je dále nutné ještě odpojit konektory touchpadu a klávesnice. V tomto kroku je proto nutná opatrnost, aby nedošlo k vytržení jednoho nebo druhého konektoru (nebo obou). Po odpojení konektorů následují 4 šroubky držící zadní kryt (na obrázku níže červeně) a také šroubek držící dvd mechaniku (na obr. modře). Dalším krokem je vyjmutí DVD mechaniky vytažením ven z těla notebooku.

Umístění šroubků pod klávesnicí notebooku Lenovo Ideapad Z400 Touch
Umístění šroubků pod klávesnicí notebooku Lenovo IdeaPad Z400 Touch

Následně je již možné a poměrně snadné odejmout zadní kryt notebooku a dostat se k pevnému disku a RAM paměti. Stačí použít otevírací plastový nástroj na oddělení těla notebooku od krytu, případně je možné použít i kreditní kartu a zadní kryt postupně odejmout.

Lenovo Ideapad Z400 Touch
Lenovo IdeaPad Z400 Touch – konfigurace se 6 GB RAM paměti a zaneseným ventilátorem

Máte zájem o zrychlení vašeho notebooku Lenovo? Rádi vám s notebookem pomůžeme v Praze nebo v Brně.

Jaké jsou vaše zkušenosti s vylepšením starých notebooků? Vyplatí se investovat do starší techniky nebo po několika letech kupujete nový počítač? Napište mi nebo můžete zanechat komentář pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..