Jak zjistit kompatibilní RAM paměť

Vzhledem k různým typům a konfiguracím notebooků není vždy snadné najít vhodnou RAM paměť pro daný model notebooku. Dnešní článek by vám měl pomoci vybrat kompatibilní RAM modul, pokud si na jeho výměnu sami troufáte.

Výběr kompatibilní RAM paměti je možné uskutečnit několika způsoby. Prvním způsobem je najít specifikaci notebooku na webu výrobce. K tomu je možné využít vyhledávač google, název notebooku, případně jeho serial number umístěné většinou na štítku na zadní straně notebooku. Na webu výrobce je pak možné najít informaci o počtu slotů pro RAM paměť, její maximální kapacitu a také parametry vhodné paměti.

Podobné informace se nechají najít na stránkách velkých český e-shopů czc.cz nebo třeba alza.cz. Opět stačí použít google a zadat „název notebooku“ alza.cz / czc.cz. V technických detailech na produktové stránce se potom nachází specifikace RAM paměti. Někdy se může stát, že informace nejsou úplné a není možné zjistit přesný typ paměti.

V takovém případě se mi velmi osvědčil konfigurátor výrobce hardware Crucial (alternativa crucial.com/upgrades). Na uvedené adrese pouze vyberete typ zařízení, které máte a konfigurátor vám vrátí seznam vhodných RAM pamětí. Pokud uvažujete o instalaci SSD disku, konfigurátor je možné využít i pro výběr vhodného pevného (SSD) disku.

Např. pro notebook Dell Latitude 7490 jsou vhodné tyto komponenty:

Ve výsledcích samozřejmě naleznete pouze komponenty výrobce Crucial. Následně je možné zkopírovat jejich serial number (umístění viz obrázek níže). Pomocí tohoto SN následně můžete komponentu vyhledat u vašeho oblíbeného prodejce elektroniky (alza.cz, czc.cz, softcom.cz, atd.).

Kompatibilní RAM paměť pro Dell Latitude 7490
Jedna z kompatibilních RAM pamětí pro Dell Latitude 7490

Pokud preferujete jiného výrobce, ať již kvůli ceně, nebo zkušenostem, je možné u českých prodejců najít podle parametrů (typ, kapacita, frekvence) v konfigurátoru ekvivalentní paměť. Já sám mám však s tímto výrobcem dobré zkušenosti a mohu tyto komponenty doporučit. Ještě se mi nestalo, že by RAM v notebooku nefungovala, nebo že bych daný model notebooku v konfigurátoru nenašel.

Pokud jste váš notebook v konfigurátoru nenašli, můžete mě kontaktovat.

Netroufáte si na přidání RAM paměti sami? Rádi vám s notebookem pomůžeme v Praze nebo v Brně.

2 thoughts on “Jak zjistit kompatibilní RAM paměť

  1. Michal.š. says:

    Zdravim Vás. Prvně bych chtěl moc poděkovat. Díky vašemu článku o HP4540s a nefunkčním zvuku. Jsem si sám opravil noťas. Moc děkuji. Byl jste hediny kdo o tom napsal tak, ze jsem pochooil co dělat. Dík dík. Michal Š.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..